_ap_ufes{"success":true,"siteUrl":"blackstoneriver.com","urls":{"Home":"http://blackstoneriver.com","Category":"http://blackstoneriver.com/category/blackstone-river-news","Archive":"http://blackstoneriver.com/2015/04","Post":"http://blackstoneriver.com/community-good-works","Page":"http://blackstoneriver.com/blackstone-river-resources","Nav_menu_item":"http://blackstoneriver.com/88","Wpcf7_contact_form":"http://blackstoneriver.com/?post_type=wpcf7_contact_form&p=6"}}_ap_ufee

December 16, 2017

State swimming and diving championship results

GIRLS RESULTS

Team scores:

1) Juneau 100; 2) tie, Kodiak and Dimond 87; 4) Chugiak 64; 5) South 43; 6) Soldotna 36. 7) West Valley 29; 8) West 25; 9) Colony 23; 10) Eagle River 18; 11) Sitka 9; 12) Ketchikan 8; 13) Valdez 7; 14) Hutchinson 5; 15) Bartlett 4; 16) North Pole 3; 16) Kenai 3; 18) Thunder Mountain 2; 18) Palmer 2.

Individual finishes:

200 medley relay — 1) Juneau (Kelly, Isaak, Ruffin, Walsh), 1:46.75 (new state record; old record 1:47.86, Juneau, 2007). 2) Dimond 1:52.34. 3) South 1:54.80. 4) Soldotna 1:56.68. 5) Colony 1:58.67. 6) Kodiak 2:00.27. 7) Valdez 2:00.36. 8) West Valley 2:01.06.

200 freestyle — 1) Burke, Samantha (Chugiak) 1:53.54. 2) Moody, Erin (Dimond) 1:55.66. 3) DeGeorge, Tara (West) 1:55.85. 4) Randall, Angie (West Valley) 1:57.97. 5) Cummiskey, Marina (Kodiak) 1:58.16. 6) Kito, Gabi (Juneau) 1:59.37. 7) Heaton, Cassidy (West Valley) 1:59.68. 8) Blackstone, Abby (Chugiak) 2:05.27.

200 IM — 1) Lindquist, Tahna (Kodiak) 2:03.61 (new state record; old record 2:04.98, Tahna Lindquist, Kodiak, 2014 preliminaries). 2) Oakley, Madeleine (Dimond) 2:12.82. 3) Schoff, Amber (South) 2:13.14. 4) Taylor-Roth, Abigail (Juneau) 2:15.40. 5) Moore, Skylar (Sitka) 2:16.34. 6) Hanson, Olivia (Dimond) 2:16.90. 7) Williamson, Jessica (North Pole) 2:18.86. 8) Hamrick, Kaia (Juneau) 2:24.30.

50 freestyle — 1) Hughes, Ila (Kodiak) 23.20 (new state record; old record 23.34, Maria Reeves, Lathrop, 1998). 2) Jennings, Emmie (Chugiak) 23.65. 3) Weeks, Alex (Soldotna) 23.93. 4) Kelly, Ciera (Juneau) 24.23. 5) Hampton, Alyssa (Dimond) 24.49. 6) Isaak, Dakota (Juneau) 24.63. 7) Sherrill, Ella (Ketchikan) 25.14. 8) Williams, Kendal (Dimond) 25.23.

1-meter diving — 1) Stone, Jami (Eagle River) 474.70 (new state record; old record 463.45, Alaina Patterson, Chugiak, 1998). 2) Panting, Sierra (South) 398.40. 3) Wagner, Kendall (West) 392.60. 4) Heiberg, Tessa (Kodiak) 359.30. 5) Foster, Katelyn (Colony) 317.35. 6) Pitsch, Mikaela (Kenai) 313.60. 7) Laselle, Samantha (Palmer) 282.00. 8) McIntosh, Nicole (North Pole) 279.20.

100 butterfly — 1) Kelly, Ciera (Juneau) 57.29. 2) Rohde, Arianna (Dimond) 58.85. 3) Ruffin, Mia (Juneau) 59.86. 4) Evershed, Elcee, HHS, 1:01.11. 5) Kito, Gabi (Juneau) 1:01.35. 6) English, Megan (Soldotna) 1:02.68. 7) Watson, Cassandra (South) 1:02.76. 8) McNelly, Riley (Valdez) 1:03.70.

100 freestyle — 1) Hughes, Ila (Kodiak) 50.51 (new state record; old record 50.62, Ila Hughes, Kodiak, 2012). 2) Jennings, Emmie (Chugiak) 50.80. 3) Weeks, Alex (Soldotna) 53.24. 4) Bruce, Jordyn (Eagle River) 54.13. 5) Randall, Angie (West Valley) 54.84. 6) Sherrill, Ella (Ketchikan) 55.00. 7) Brockmann, Hannah (Thunder Mountain) 55.17. 8) Williams, Kendal (Dimond) 55.56.

500 freestyle — 1) Lindquist, Tahna (Kodiak) 4:53.50 (new state record; old record 4:56.55, Kayla Meiergerd, Chugiak, 1998). 2) DeGeorge, Tara (West) 5:08.77. 3) Kinworthy, Sierra (Colony) 5:08.83. 4) Moody, Erin (Dimond) 5:13.12. 5) Heaton, Cassidy (West Valley) 5:17.55. 6) Blackstone, Abby (Chugiak) 5:26.94. 7) Sato, Ripple (Dimond) 5:27.08. 8) O’Brien, Kiera (Ketchikan) 5:27.40.

200 freestyle relay — 1) Kodiak (Cummiskey, Lindquist, Horne, Hughes), 1:37.76. 2) Chugiak 1:38.11. 3) Juneau 1:38.13. 4) Dimond 1:41.41. 5) South 1:43.90. 6) West 1:45.77. 7) West Valley 1:45.86. 8) Colony 1:46.01.

100 backstroke — 1) Burke, Samantha (Chugiak) 57.83. 2) Rohde, Arianna (Dimond) 58.43. 3) Schoff, Amber (South) 1:00.13. 4) Chappell, Eliza (Juneau) 1:01.10. 5) English, Megan (Soldotna) 1:02.47. 6) Kinworthy, Sierra (Colony) 1:02.50. 7) Watson, Cassandra (South) 1:04.21. 8) Hanson, Olivia (Dimond) 1:04.32.

100 breaststroke — 1) Isaak, Dakota (Juneau) 1:06.41. 2) Ruffin, Mia (Juneau) 1:08.44. 3) Oakley, Madeleine (Dimond) 1:08.55. 4) Moore, Skylar (Sitka) 1:08.77. 5) Bruce, Jordyn (Eagle River) 1:09.27. 6) Taylor-Roth, Abigail (Juneau) 1:09.41. 7) McNelly, Riley (Valdez) 1:12.78. 8) Henry, Rachel (Soldotna) 1:13.35.

400 freestyle relay — 1) Kodiak (Cummiskey, Lindquist, Horne, Hughes), 3:33.22. 2) Chugiak 3:36.56. 3) Dimond 3:42.78. 4) Juneau 3:44.18. 5) West Valley 3:48.03. 6) Soldotna 3:49.53. 7) Bartlett 3:51.13. 8) Ketchikan 3:55.85.

BOYS RESULTS

Team scores:

1) Dimond 110. 2) Kodiak 96. 3) Service 57. 4) Petersburg 50. 5) Thunder Mountain 46. 6) Colony 39. 7) Soldotna 35. 8) Eagle River 29. 9, Sitka 22. 10, West Valley 20. 10, South 20. 12) Lathrop 10. 13) Wasilla 9. 14) Chugiak 4. 15) Ketchikan 3. 15) Palmer 3. 17) North Pole 2.

Inidvidual finishes:

200 medley relay — 1) Kodiak (Lincoln, James, Anderson, Schauff), 1:37.28. 2) Dimond 1:38.20. 3) Thunder Mountain 1:38.60. 4) Eagle River 1:39.51. 5) Colony 1:39.94. 7) Sitka 1:43.86. 8) Petersburg 1:54.16.

200 freestyle — 1) Summers, Michael (Dimond) 1:41.91. 2) O’Brien, Jarod (Dimond) 1:44.89. 3) Pate, Will (Sitka) 1:46.71. 4) Davis, Jorden (Thunder Mountain) 1:47.47. 5) James, Blake (Kodiak) 1:49.07. 6) Hall, Jacob (Soldotna) 1:49.25. 7) Alfano, Nathan (Dimond) 1:50.35. 8) Bloom, Zach (Colony) 1:51.01.

200 IM — 1) Lindquist, Talon (Kodiak) 1:52.01 (new state record; old record 1:53.51, John Rogers, Lathrop, 1995). 2) Fox, Kenny (Thunder Mountain) 1:54.85. 3) Adams, Nathaniel (Service) 1:55.23. 4) Hanni, Jacob (Dimond) 1:58.35. 5) Anderson, Joseph (Colony) 1:58.36. 6) Emili, Ryan (South) 1:59.93. 7) Simmons, Jake (Colony) 2:00.17. 8) O’Donoghue, Tommy (West Valley) 2:01.28.

50 freestyle — 1) Aulbach, Abel (Petersburg) 21.13. 2) Hogue-Corwin, EZ (Service) 21.37. 3) O’Brien, Thane (Thunder Mountain) 22.14. 4) Hall, David (Soldotna) 22.26. 5) Lai, Nathan (South) 22.31. 6) Watkins, Cody (Soldotna) 22.35. 7) Schauff, Nathan (Kodiak) 22.65. 8) Anderson, Jonas (Kodiak) 23.12.

1-meter diving — 1) Schachle, Brayden, Wwhs, 462.95. 2) Desatoff, Austin (Dimond) 461.95. 3) Cambell, Zach (Lathrop) 461.75. 4) Knutson, Connor (South) 411.10. 5) Fugere, Shawn (Chugiak) 406.25. 6) Waldhaus, Gabe (Palmer) 395.75. 7) Lord, Colby (Colony) 373.70. 8) Ulatan, Ruben (Kodiak) 343.35.

100 butterfly — 1) Fox, Kenny (Thunder Mountain) 50.33. 2) Fox-Icarro, Blaise (Eagle River) 53.24. 3) Alfano, Nathan (Dimond) 53.27. 4) Simmons, Jake (Colony) 53.91. 5) Watkins, Cody (Soldotna) 54.40. 6) Marsh, Evan (Petersburg) 54.45. 7) Anderson, Jonas (Kodiak) 54.58. 8) Nicholson, Ryan (West Valley) 54.67.

100 freestyle — 1) Aulbach, Abel (Petersburg) 44.90 (new state record; old record 46.27, Derek Gibb, Petersburg, 1998). 2) Adams, Nathaniel (Service) 46.52. 3) Hogue-Corwin, EZ (Service) 46.76. 4) Schauff, Dyton (Kodiak) 48.15. 5) Lai, Nathan (South) 48.59. 6) Hall, David (Soldotna) 49.17. 7) McCord, Corbin (Ketchikan) 49.77. 8) Dittlinger, Reed (Dimond) 50.61.

500 freestyle — 1) Summers, Michael (Dimond) 4:36.59. 2) Pate, Will (Sitka) 4:46.85. 3) Hanni, Jacob (Dimond) 4:49.98. 4) Davis, Jorden (Thunder Mountain) 4:54.73. 5) Suleimani, Alex (Lathrop) 4:56.84. 6) Rogers, Jonah (Service) 4:56.92. 7) Bloom, Zach (Colony) 5:00.82. 8) Hammersland, Logan (Ketchikan) 5:09.65.

200 freestyle relay — 1) Kodiak (Lindquist, Schauff, James, Schauff), 1:26.71. 2) Service 1:27.59. 3) Dimond 1:28.62. 4) Petersburg 1:29.19. 5) Eagle River 1:29.53. 6) Soldotna 1:30.04. 7) South 1:30.60. 8) West Valley 1:31.55.

100 backstroke — 1) Lindquist, Talon (Kodiak) 51.89. 2) Marsh, Evan (Petersburg) 52.50. 3) Lincoln, Nicholas (Kodiak) 53.40. 4) Dittlinger, Reed (Dimond) 54.00. 5) Schauff, Dyton (Kodiak) 54.41. 6) O’Donoghue, Tristan (West Valley) 54.72. 7) Jones, Trevor (Thunder Mountain) 55.57. 8) Harang, Brady (Sitka) 57.62.

100 breaststroke — 1) Anderson, Joseph (Colony) 58.76. 2) O’Donoghue, Tommy (West Valley) 58.79. 3) O’Brien, Jarod (Dimond) 59.97. 4) James, Blake (Kodiak) 1:00.19. 5) Carpenter, Bryce (Eagle River) 1:00.80. 6) Creglow, Jacob (Soldotna) 1:00.85. 7) Hoen, Jack (Dimond) 1:01.50. 8) Cvancara, Luke (Dimond) 1:03.56.

400 freestyle relay — 1) Dimond (Summers, Hanni, Alfano, O’Brien), 3:10.93. 2) Service 3:11.53. 3) Kodiak 3:15.49. 4) Petersburg 3:17.09. 5) Soldotna 3:19.31. 6) Colony 3:25.05. 7) Sitka 3:25.14. 8) North Pole 3:35.22.

View the original here: 

State swimming and diving championship results